Zapraszamy na warsztaty medytacyjne

Redakcja

22 lutego, 2024

Czy warto medytować?

Medytacja jest praktyką stosowaną od tysięcy lat w celu osiągnięcia spokoju. Prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych korzyści płynących z medytacji jest ulga, jaką przynosi ona w stanach lękowych, stresie i depresji. Jak wszyscy wiemy, lęk, stres i depresja są powszechnymi zaburzeniami psychicznymi w dzisiejszym społeczeństwie. Nawet jeśli nigdy nie doświadczyłeś ich osobiście, mogą one mieć wpływ na twoje życie. Medytacja może być także korzystna dla zdrowia mózgu. Badania wykazały, że medytacja z czasem poprawia pamięć i funkcjonowanie poznawcze. Medytacja pomaga także rozwijać samoświadomość, co może pomóc w stawianiu czoła wyzwaniom życiowym z mniejszym stresem i większą odpornością. Na początku może się wydawać, że medytacja nie jest warta poświęcenia czasu, ale po przeczytaniu tego przewodnika dowiesz się, jak wiele poświęcasz!

Jakie są zalety medytacji?

Badania wykazały, że średnio potrzeba 8 tygodni, aby zobaczyć rezultaty. Liczba ta jest jednak inna dla każdego. Od momentu, gdy zaczniesz medytować, poczujesz korzyści. Medytacja automatycznie sprawi, że staniesz się bardziej produktywny i będziesz żył szczęśliwiej. Praktykowanie medytacji wymaga cierpliwości i poświęcenia, ale jest warte poświęconego czasu. Udowodniono, że medytacja przynosi wiele korzyści, w tym:
 • Poprawa zdrowia psychicznego.
 • Zwiększona samoświadomość.
 • Zwiększoną produktywność.
 • Zmniejszenie objawów depresji i lęku.
 • Obniżenie poziomu stresu.
 • Zmniejszenie częstości występowania wysokiego ciśnienia krwi.
 • Lepsza jakość snu.
techniki medytacji

Medytacja – Najlepszy sposób na rozładowanie stresu

Jeśli czujesz się zestresowany, niespokojny lub po prostu potrzebujesz chwili na zebranie myśli, to medytacja jest czymś, co możesz zrobić. Opisuje się ją jako siedzenie z umysłem i uczenie się, jak z nim przebywać bez oceniania i reagowania. Stresem można zarządzać poprzez medytację. Możesz w to nie wierzyć, ale medytacja to świetny sposób na zmniejszenie poziomu stresu i poprawę ogólnego stanu zdrowia psychicznego. W rzeczywistości wiele osób praktykuje medytację jako formę dbania o siebie. Istnieją trzy różne rodzaje medytacji, które można praktykować regularnie: medytacja uważna, koncentracyjna i oparta na mantrach. Kluczem do medytacji jest oczyszczenie umysłu z wszelkich myśli poprzez skupienie się na doznaniach w ciele lub powtarzaniu mantry w głowie. Medytacja to niedrogi sposób na zmniejszenie poziomu stresu i poprawę zdrowia psychicznego.

Zalety medytacji dla osób cierpiących na depresję

Medytacja jest dobra na depresję, ponieważ pomaga regulować poziom substancji chemicznych w mózgu. Kiedy osoba cierpi na depresję, jej mózg wytwarza mniej serotoniny i wyższy poziom kortyzolu. Ma to również negatywny wpływ na hipokamp, który wpływa na sposób myślenia, odczuwania i zachowania. Medytacja może pomóc w łagodzeniu tych objawów, ponieważ reguluje poziom hormonów i zwiększa produkcję serotoniny. Pośrednio wpływa także na hipokamp poprzez obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie poziomu stresu i zwiększenie samoświadomości. Udowodniono, że medytacja jest bardzo korzystna dla osób cierpiących na depresję. Oto kilka sposobów, w jaki medytacja może pomóc w leczeniu depresji:
 • Medytacja poprawia samoświadomość – Depresja często powoduje, że cierpiący na nią czują się odłączeni i odrętwiali, ale medytacja zachęca do uważności, która może pomóc im ponownie rozpoznać swoje uczucia.
 • Medytacja pomaga w tworzeniu nowych ścieżek neuronowych – Depresja często wynika z negatywnych wzorców myślowych, które z czasem utrwaliły się w mózgu. Medytacja sprzyja tworzeniu nowych ścieżek neuronowych, które ułatwiają osobom cierpiącym na depresję wyrwanie się z tych schematów.
 • Medytacja zwiększa poziom serotoniny – Kiedy medytujesz, wzrasta poziom serotoniny w twoim organizmie. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, czyli substancją chemiczną w mózgu odpowiedzialną za regulację nastroju i poczucie szczęścia. Niski poziom serotoniny jest związany z depresją, więc jej wzrost pomaga zwalczać ten problem i jego objawy.
 • Medytacja obniża poziom hormonów stresu – Przewlekły stres może z czasem prowadzić do poważnych zaburzeń depresyjnych lub innych problemów, takich jak lęk czy ataki paniki. Poprzez redukcję hormonów stresu, takich jak kortyzol i adrenalina, medytacja zmniejsza napięcie w organizmie, co również zwalcza objawy depresji wynikające z przewlekłych czynników stresogennych, takich jak bezrobocie czy problemy rodzinne.

Jakie techniki medytacyjne stosować?

Istnieje wiele różnych technik, które można wykorzystać podczas medytacji. Jeśli chcesz usiąść, możesz użyć krzesła lub poduszki. Niektórzy ludzie lubią skupiać się na oddychaniu, robiąc głębokie wdechy i powolne wydechy. Niektórzy lubią koncentrować się na jakimś przedmiocie, np. na mantrze. Niektórzy przed medytacją wyobrażają sobie, że znajdują się w uspokajającym otoczeniu, np. siedzą na piasku na plaży lub przed drzewem. Metody te mogą pomóc w leczeniu lęku i depresji. Medytacja jest nie tylko sposobem na zmniejszenie stresu i niepokoju, ale może być także stosowana w celu uśmierzenia bólu przewlekłego. W Internecie można znaleźć filmy wideo z przewodnikiem po medytacji, które pozwalają skupić się na oddychaniu lub odtwarzają w tle kojące dźwięki natury dla tych, którzy zmagają się z bezsennością lub zaburzeniami snu.

Polecane: