Mindfulness – czym jest? Jak praktykować?

Redakcja

17 lutego, 2024

Czym jest mindfulness i jak działa?

Mindfulness to stan umysłu, który rozwija się dzięki medytacji i technikom oddechowym i który może pomóc w osiągnięciu szczęścia, spokoju i równowagi w życiu. Praktyka mindfulness polega na zwracaniu uwagi na chwilę obecną w sposób wolny od osądów. Pomaga ona skupić się na bieżącej czynności bez poczucia przytłoczenia wydarzeniami z przeszłości lub przyszłości. Chodzi tu o życie w teraźniejszości i zrozumienie, co sprawia, że jesteś szczęśliwy. Mindfulness pomaga Ci pozostać w chwili obecnej, co może pomóc Ci osiągnąć szczęście i równowagę.

Dlaczego powinieneś praktykować mindfulness?

Badania sugerują, że praktykowanie mindfulness przynosi wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Może przyczynić się do zmniejszenia stresu i niepokoju, poprawić nastrój, a nawet pomóc lepiej spać. Może także zwiększyć świadomość chwili obecnej oraz zdolność do skupienia się na wykonywanym zadaniu. Praktykowanie mindfulness może być jednak trudne, gdy wokół nas jest tak wiele czynników rozpraszających. Aby nie dać się odciągnąć, wypróbuj poniższe trzy proste wskazówki, które pozwolą Ci włączyć mindfulness do codziennego życia:
  • Ustaw alarm w telefonie na każdą godzinę, aby przypominał Ci o poświęceniu kilku minut dla siebie i praktykowaniu mindfulness.
  • Spróbuj żyć w sposób bardziej świadomy, wykonując czynności, które skupiają cię na chwili obecnej. Do takich czynności można zaliczyć gotowanie obiadu, spacer na świeżym powietrzu lub czytanie książki.
  • Kiedy czujesz się przygnębiony, praktykuj mindfulness, koncentrując się na pięciu rzeczach, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy – np. na ulubionej piosence lub na wspomnieniach o miłych chwilach spędzonych z przyjaciółmi.

Czy mindfulness może pomóc w rozwiązywaniu problemów?

Czy mindfulness jest pomocna w rozwiązywaniu problemów? Nad tym pytaniem zastanawiali się naukowcy z Kyoto University’s Graduate School of Letters, którzy stwierdzili, że może pomóc, jeśli tylko na to pozwolimy. Badanie wykazało, że zaangażowanie w medytację pomogło uczestnikom szybciej rozwiązać szereg łamigłówek. „Mindfulness to bardzo przydatny stan umysłu do rozwiązywania problemów, ponieważ pozwala uniknąć pułapek związanych z naszą naturalną skłonnością do wyciągania pochopnych wniosków” – powiedział Kazuya Saito, główny autor badania. „Zwiększa również naszą uwagę, co jest ważne w przypadku trudnych zadań, takich jak rozwiązywanie zagadek, gdzie może być wiele rozwiązań, ale tylko jedna poprawna odpowiedź”. Uczestnicy, którzy byli zaangażowani w mindfulness, byli w stanie znaleźć więcej rozwiązań podczas rozwiązywania zagadek. Jeśli jakieś rozwiązanie nie działa, mindfulness pozwala im spróbować nowego podejścia bez popadania we frustrację.
cwiczenie medytacji

Mindfulness poprawia koncentrację

Wykazano, że mindfulness zmniejsza zmęczenie umysłowe i poprawia koncentrację, ponieważ kiedy jesteśmy w stanie skupić się tylko na jednej rzeczy w danym momencie, nasz mózg jest mniej podatny na rozproszenie. Ważne jest również, abyśmy robili przerwy w ciągu dnia i dali mózgowi trochę czasu na odpoczynek, aby mógł się naładować. Mindfulness pozwala nam być bardziej świadomymi tego, jak spędzamy czas w ciągu dnia – ile pracujemy, ile odpoczywamy, a ile się bawimy. Dzięki temu, że będziemy robić przerwy i poświęcać im pełną uwagę, będą one przyjemniejsze niż gdybyśmy ich nie robili lub robili je tylko połowicznie.

Mindfulness obniża ciśnienie krwi

Praktykowanie mindfulness może obniżyć ciśnienie krwi, ponieważ zmniejsza poziom stresu. Kiedy jesteśmy zestresowani lub niespokojni, nasze ciało uwalnia hormony, które podnoszą ciśnienie krwi. Wydzielanie tych hormonów powoduje przyspieszenie akcji serca, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i nadciśnienia.

Jak praktykować mindfulness?

Utrzymanie stanu uważności nie zawsze jest łatwe. Trudno jest skupić się na teraźniejszości i żyć chwilą obecną, kiedy ma się obowiązki, takie jak praca, szkoła, rodzina i przyjaciele. Mindfulness polega na przyjęciu innej perspektywy, takiej, która pozwala na uznanie przeżywanego doświadczenia, a nie jego ocenianie czy życzenie, by było inne. Mindfulness zachęca do życia w chwili obecnej i bycia w pełni świadomym swojego otoczenia. Praktykowanie mindfulness nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu ani wiedzy, ale wymaga zaangażowania i cierpliwości. Nawet 10 minut dziennie będzie miało wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Kluczem do praktykowania mindfulness jest znalezienie aktywności, która będzie dla nas odpowiednia. Potrzebujesz czegoś, co będzie na tyle łagodne, że nie zakłóci Twoich codziennych nawyków, a jednocześnie na tyle wymagające, że pomoże Ci osiągnąć stan umysłu sprzyjający uważności. Poniższe aktywności mają inspirować i zachęcać do mindfulness:
  • Joga: Ta fizyczna forma ćwiczeń skupia się na wykonywaniu określonych póz w celu dostosowania ciała do grawitacji i połączenia oddechu z ruchem, co pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój zarówno na macie, jak i poza nią. Joga może być również wykorzystywana jako forma medytacji poprzez skupienie całej uwagi na oddychaniu z jednego punktu podczas każdej pozy (np. oddychanie przez nos).
  • Medytacja: Medytacja to kolejna praktyka, która pomaga nauczyć się koncentrować do wewnątrz poprzez uspokajanie myśli, głębokie oddechy i inne techniki, takie jak śpiewanie mantr lub skanowanie ciała. Istnieje wiele różnych rodzajów medytacji, które przynoszą wiele korzyści, m.in. obniżają poziom stresu.

Polecane: